“Prawiek i inne czasy” jako powieść wielowymiarowa

"Prawiek i inne czasy" to mityczna opowieść o życiu i śmierci

Prawiek i inne czasy” to mityczna opowieść o życiu i śmierci (https://www.taniaksiazka.pl/ksiazka/prawiek-i-inne-czasy-olga-tokarczuk). Czas w powieści toczy się nieubłaganie – jedni umierają, a drudzy się rodzą. W tej książce to czas jest najważniejszym bohaterem, któremu wszyscy podlegają jednakowo i bezwzględnie.

Olga Tokarczuk, autorka tej powieści, należy do kręgu najwybitniejszych oraz najbardziej cenionych pisarzy polskiej literatury współczesnej. W jej dorobku pisarskim odnajdziemy nie tylko powieści, ale także poezje, eseje, zbiory opowiadań. Jednym z największych osiągnięć pisarki jest zdobycie Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Tokarczuk w swojej twórczości niejednokrotnie nawiązuje do psychologii, filozofii, mitologii. Niewątpliwie przełomowym dziełem w karierze Olgi Tokarczuk jest “Prawiek i inne czasy”.

Historia i symbolika Prawieku

Akcja powieści toczy się w Prawieku, w podkieleckiej wiosce, która jest centrum wszechświata. Prawiek to magiczne miejsce, gdzie stykają się dwa światy: realny i metafizyczny. Do świata pozaziemskiego należą aniołowie (czuwają nad losem okolicy), Matka Boska, leśny człowiek. Wioska leży pomiędzy dwoma rzekami – Białką i Czarną. Nazwy tych rzek nie są przypadkowe. Sugerują one czytelnikowi pewne przeciwieństwo – są to siły dobre i złe, które zmierzają ku sobie, aby ostatecznie połączyć się w jedną rzekę. Prawiek ukazany jest jako początek i koniec wszystkiego, do niego prowadzi każda z dróg. Jest to miejsce odizolowane od reszty świata. To, co jest poza Prawiekiem, jest uznawane za obce. “Prawiek i inne czasy” zawiera wiele odniesień biblijnych oraz mitologicznych. Olga Tokarczuk buduje mityczny świat, który jest początkiem i końcem wszystkiego. To tutaj człowiek rodzi się i umiera.

Czas w Prawieku

Powieść zbudowana jest z 83 fragmentów, każdy z nich zaczyna się od słowa czas. Stanowi on kategorię podporządkowującą układ wydarzeń. Jest to niezwykle ważny element fabuły. Historia ukazana w powieści rozpoczyna się przed pierwszą wojną światową, kończy natomiast w latach siedemdziesiątych. Tak jak to było już wspomniane na początku, tutaj czas biegnie nieubłaganie. Motyw przemijania i konsekwencji z tym związanych jest kluczowy w powieści. Mieszkańcy Prawieku widzą u siebie oznaki starzenia, co skłania ich do refleksji o swoim życiu. Losy niektórych bohaterów śledzimy od momentu ich narodzin, przez co utożsamiamy się z nimi i stajemy się częścią społeczeństwa Prawieku.

Bogata fabuła i prosty język

Język w powieści “Prawiek i inne czasy” jest prosty, zrozumiały, obfitujący w liczne środki stylistyczne (metafory, porównania, personifikacje, paralele). Wiele nazw użytych w powieści zostało wymyślone przez pisarkę. Fabuła jest pełna interesujących wątków. Jedni bohaterowie umierają, by ustąpić miejsca innym postaciom. Jedną z ważniejszych zalet tej powieści jest możliwość jej interpretacji, która u każdego z czytelników może być inna. Każdy element historii do siebie pasuje, dając w efekcie nadzwyczajną powieść.

Według mnie “Prawiek i inne czasy” to jedna z tych książek, którą powinien przeczytać każdy z nas. W powieści poruszane są tematy filozoficzne oraz egzystencjalne. Jest to okazja, aby zastanowić się nad sensem własnego życia, nad jego przemijaniem, wartością. Olga Tokarczuk daje nam doskonałą literaturę, która zapewne zostanie z czytelnikiem na dłużej.

School obraz autorstwa prostooleh - www.freepik.com